Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Woda i Kanalizacja | Elektryka | Wentylacja | Modernizacja

Tutaj jesteś: Instalacje / Ogrzewanie

Ciepła łazienka gwarancją udanego relaksu

kategoria: Ogrzewanie , Tomasz Galicki

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem w którym ogromną rolę w zapewnieniu komfortu spełnia utrzymanie odpowiedniej temperatury. W tym celu można zastosować ogrzewanie elektryczne.

Może spełniać ono funkcję podstawowego źródła ciepła jak i sposobu na dogrzanie pomieszczenia. Ciepło elektryczne możemy przekazać w formie wygodnego ogrzewania podłogowego jak i łatwiejszych w montażu grzejników, w tym elektrycznych grzejników łazienkowych np. w kształcie drabinki.

Obieg powietrza może być różny w zależności od urządzenia jakie wybierzemy. Dzielimy go na naturalny i wymuszony. Jednak większość ciepła oddawana jest na drodze naturalnej konwekcji. Zwykle w grzejnych urządzeniach łazienkowych elementy gorące mogące powodować oparzenia w zetknięciu ze skórą człowieka, przesłonięte są zewnętrzną osłoną o stosunkowo niewysokiej temperaturze. Na wierzchniej części obudowy umieszczone są pokrętła służące do regulacji ciepła a w lepszych wersjach mogą to być elektroniczne programatory lub moduły oszczędnościowe.

Drabinki elektryczne zwane również suszarkami łazienkowymi są urządzeniami o stosunkowo niewielkiej mocy więc używane mogą być raczej w celu dogrzania pomieszczenia. Mogą mieć różne kształty i rozmiary, lecz łudząco przypominają te podłączane do instalacji centralnego ogrzewania i często są z nimi mylone.

Zastanówmy się teraz jak należy dobrać wielkość grzejnika aby zoptymalizować jego wydajność. Najbardziej wskazane jest aby wartość ta została wyliczona w projekcie ze szczególnym uwzględnieniem następujących czynników:

  • oczekiwana temperatura w pomieszczeniu
  • średnia temperatura zewnętrzna
  • szczelność okien i drzwi oraz izolacyjność przegród budowlanych

Jeżeli zmieniamy ogrzewanie np. w trakcie remontu możemy te wartości wyliczyć sami w uproszczony sposób. Ogólnie przyjęte jest, że do ogrzania łazienki potrzebujemy mocy od 70 do 100 W/m². Jeżeli stosujemy grzejniki drabinkowe to musimy uwzględnić również fakt że wiszące na nich ręczniki będą nam zmniejszać rzeczywistą temperaturę w łazience i weźmy to pod uwagę przewartościowując moc urządzenia grzewczego do ok. 90-120 W/m².

Pamiętajmy, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej wszystkie urządzenia elektryczne muszą być zgodne z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa, co jest oznaczone znakiem CE umieszczonym na tabliczce znamionowej lub na grzejniku.

autor: Tomasz Galicki

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone