Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ceramika łazienkowa | Baterie łazienkowe | Wanny | Prysznic | Oświetlenie | Lustra | Meble łazienkowe | Tekstylia | AGD | Syfony i odwodnienie liniowe | Grzejniki | Drzwi | Oszczędzanie wody | Akcesoria

Tutaj jesteś: Wyposażenie / Drzwi

Klasyczne drzwi wewnętrzne, sosnowe i nie tylko

kategoria: Drzwi
Klasyczne drzwi wewnętrzne, sosnowe i nie tylko
Klasyczne drzwi wewnętrzne, sosnowe i nie tylko

Udana aranżacja każdego pomieszczenia to suma wszystkich składowych elementów, do których zaliczają się również drzwi wewnętrzne. Tyczy się to każdego pomieszczenia, tak samo kuchni, jadalni, łazienki jak i sypialni. Dobrze dobrana stolarka drzwiowa może być nie tylko tłem, lecz nawet zwieńczeniem koncepcji aranżacyjnej dekoratora wnętrz.

Przy wyborze konkretnych drzwi musimy zwracać uwagę jednak nie tylko na kwestie estetyczne. W niektórych wnętrzach lepiej będą się prezentowały drzwi klasyczne, do innych z kolei bardziej dopasowane będą drzwi nowoczesne albo zupełnie nietypowe (jeśli gust gospodarza jest wysublimowany). Równie ważne są walory użytkowe, czyli fakt, czy drzwi spełniają w pełni swoją funkcję i przeznaczenie.

Drzwi wewnętrzne i ich rola

Wybierając konkretne drzwi wewnętrzne powinniśmy kierować się kilkoma najważniejszymi czynnikami. Należą do nich estetyka, funkcja oraz rodzaj pomieszczenia. Podstawowym wyborem, przed którym stoją osoby wybierające drzwi, jest materiał, z którego są wykonane. Tradycyjnie w Polsce wybiera się przede wszystkim drzwi drewniane. Występują w kilku wariantach. Najpopularniejsze są drzwi klasyczne czyli drewniane drzwi panelowe albo płytowe. Bardzo często salony oferują też drzwi z przeszkleniami, lub elementami dekoracyjnymi z metalu lub tworzywa. Wybór jest ogromny.

Drewno jest klasycznym materiałem, pełnym elegancji. Stosowanym w wyposażeniu wnętrz od tysięcy lat. Jest na tyle uniwersalne, że będzie pasować do praktycznie każdej aranżacji wnętrza, od klasycznej po modernistyczną. Drewno jest piękne i trwałe, nadaje wnętrzu elegancji i domowego uroku. Wysoka odporność i trwałość sprawia, że nawet po latach drzwi klasyczne, wykonane z drewna, prezentują się bardzo dobrze. Drewno jest dobrym wyborem na drzwi w tych pomieszczeniach, gdzie możemy spodziewać się najczęstszej eksploatacji.

Klasyczne drzwi sosnowe i dębowe

Drzwi klasyczne wykonane z litego drewna posiadają słabsze parametry techniczne niż drzwi warstwowe, dlatego raczej wyszły już z użytku. Wypełnieniem konstrukcji dzisiejszych drzwi są najczęściej kasetony drewniane. Występują również wspomniane wcześniej przeszklenia lub płyty z forniru. Od wyboru gatunku drewna zależy faktura słojów, jaka będzie widoczna na drzwiach. Jest to oczywiście istotny wybór tylko wówczas, gdy nie planujemy pokrywać drzwi nieprzejrzystą farbą. Jeśli chodzi o materiał na drzwi klasyczne zdecydowanie najczęściej wybierane są drzwi sosnowe oraz drzwi dębowe. Egzotyczne gatunki, takie jak mahoń, są wybierane rzadziej, głównie z racji zdecydowanie wyższej ceny. W celu podwyższenia walorów estetycznych oraz uwypuklenia struktury słojów na deskach pokrywa się gotowe drzwi specjalnym lakierem. Jest przejrzysty, dzięki czemu słoje są dobrze widoczne. Alternatywą dla lakieru jest woskowanie.

Osobny temat stanowią mniej klasyczne drzwi drewniane, a mianowicie drzwi wewnętrzne do łazienki. Są one narażone na bardziej intensywne działanie wilgoci. Dodatkowo powinny być zaopatrzone w wentylację. Łazienka jest jednym z niewielu pomieszczeń w domu, które często bywają pozbawione okna. Przy podwyższonej wilgotności powietrza naturalnym jest więc, że potrzebna jest dodatkowa wentylacja tego pomieszczenia. Drzwi łazienkowe najczęściej zaopatrywane są w kratkę w dolnej ich części. Czy należy obawiać się stosowania drewnianych drzwi sosnowych, dębowych (lub z jeszcze innego gatunku drewna) w łazience? Zdecydowanie nie. Pomimo faktu, że drewno jest podatne na działanie wilgoci, producenci drzwi dbają o to, aby ich powierzchnia była przed nią odpowiednio zabezpieczona. Nie mamy się więc czego obawiać. Polecamy jednak zawsze, na wszelki wypadek, zapytać w salonie, czy dane drzwi nadają się do użytkowania w łazience. Na ogół jednak zarówno drzwi sosnowe jak i - rzadziej ze względu na cenę - dębowe nadają się do stosowania i w tym pomieszczeniu.

Cała gama możliwości

Istnieje duży wybór drzwi w różnych wariantach. O tym, który model zakupimy, decydować powinien charakter pomieszczenia. Wybór: drzwi sosnowe czy dębowe, albo szerzej - drewniane czy z jakiegoś innego materiału z całą pewnością nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Istnieją drzwi prawo i lewostronne, a także rozwierane obustronnie oraz przesuwne - te ostatnie nadają się przede do pomieszczeń, w których jest niewiele miejsca. Pisaliśmy wcześniej o wyborze: drzwi klasyczne czy nowoczesne (a może nietypowe?). Wybierając drzwi podejmujemy jeszcze kilka decyzji, choćby odnośnie tego, czy drzwi do pomieszczenia mają otwierać się do środka, czy na zewnątrz. W sytuacji, kiedy pomieszczenie jest niewielkie, a dysponujemy korytarzem, polecamy drzwi otwierane na zewnątrz. W ten sposób można zagospodarować dodatkową wolną przestrzeń w pokoju.

Ciekawym estetycznie rozwiązaniem jest licowanie drzwi ze ścianą. O czym mowa? Otóż chodzi o to, aby spowodować, że ościeżnica jest zupełnie niewidoczna. Staje się po prostu elementem ściany. W przypadku, kiedy drzwi wewnętrzne również dopasujemy kolorem do ściany, będą one bardzo mało widoczne, i będą sprawiały wrażenie kontynuacji ściany. Nie jest to może rozwiązanie klasyczne, ale z pewnością i ono może być ciekawe, choć oczywiście nie zawsze wskazane ze względów estetycznych. Przeciwieństwem licowania drzwi ze ścianą będą inne aranżacje, w których chcemy aby drzwi były jak najbardziej wyeksponowane. W takiej sytuacji nasze drzwi najczęściej pokrywamy jaskrawą farbą, na przykład w kolorze czerwonym. Stają się one wtedy integralną częścią i elementem aranżacji wnętrza danego pomieszczenia.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: fifek
dn. 14.02.2017 godz. 12:54:03
to dobrze słyszałem że sosnowe są bardzo wytrzymałe, z reszta nie wyobrażam sobie mieszkania z innymi drzwiami wew niż drewniane
Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone