Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ceramika łazienkowa | Baterie łazienkowe | Wanny | Prysznic | Oświetlenie | Lustra | Meble łazienkowe | Tekstylia | AGD | Syfony i odwodnienie liniowe | Grzejniki | Drzwi | Oszczędzanie wody | Akcesoria

Tutaj jesteś: Wyposażenie / Wanny

Łazienka jako gabinet odnowy

kategoria: Wanny

Wanny z hydromasażem to już nie tylko masaż wodny i powietrzny. Nasz łazienkowy sprzęt potrafi coraz więcej – pomału przestają nas zaskakiwać rozwiązania wprowadzające do domowego zacisza zabiegi chromo- czy ozonoterapii.

Tym samym łazienka XXI wieku stopniowo zamienia się w prywatny salon odnowy biologicznej. Na co możemy liczyć i czego tak naprawdę szukać w nowoczesnych łazienkowych urządzeniach?

Woda – naturalny sprzymierzeniec

Woda – substancja niezbędna wszystkim organizmom – bez niej nie może istnieć jakakolwiek forma życia na Ziemi. Każdy człowiek dla prawidłowego funkcjonowania organizmu musi przyjmować w posiłkach i napojach około dwóch i pół litra wody dziennie. Kontakt z wodą to również ogromna przyjemność, dlatego podświadomie dążymy do niego – zwłaszcza po ciężkim dniu. Oczyszczenie, nawilżenie i relaks – wystarczy kilka chwil w wannie i czujemy się zdrowsi i wypoczęci.

Dobroczynne właściwości wody można wzmocnić dzięki systemom hydromasaży, które w zależności od naszych potrzeb dostarczają masaż wodny o różnym stopniu natężenia. Jeszcze kilka lat temu urządzenia takie były domeną ośrodków spa i uzdrowisk – dziś coraz częściej pojawiają się w domowych łazienkach. Masaż wodny możliwy jest dzięki specjalnym dyszom umieszczonym w ściankach wanny - w zależności od jej wielkości, montuje się najczęściej od 10 do 14 dysz. Hydromasaż często wspomagany jest opcją masażu powietrznego (tzw. perełkowego). W tym przypadku to drobniutkie bąbelki powietrza masują nasze ciało. Najczęściej bąbelki wytwarzane są przez otwory w dnie wanny, ale mogą je także wytwarzać dysze boczne.

Najprostsze systemy hydromasażu steruje się ręcznie – pompy można uruchamiać lub wyłączać za pomocą prostych przycisków. Bardziej zaawansowane i oczywiście droższe modele wyposażone są w elektroniczne wyświetlacze (także dotykowe). Dzięki nim dostępnych jest wiele poziomów natężenia masażu oraz możliwość programowania preferowanych parametrów kąpieli (m.in. strumień stały lub zmienny, czas, temperaturę wody).

Podstawowe zalety masaży wodno-powietrznych to poprawa krążenia i zmniejszenie zastoju krwi w żyłach oraz rozluźnienie mięśni. Masaż taki polecany jest przy różnego rodzaju urazach (np. stawów) i chorobach reumatycznych.

Przy zakupie wanien z hydromasażem warto zwrócić uwagę na aspekty higieny i bezpieczeństwa. Pompa zasysająca wodę powinna być po każdej kąpieli opróżniana – sporo modeli ma wbudowane systemy automatycznego osuszania przewodów po każdej kąpieli. To jednak nie wszystko. „Utrzymanie higieny jest o wiele prostsze w przypadku, kiedy przewody odprowadzające wodę wykonane są ze sztywnych rur pcv. System rur sztywnych zapobiega bowiem gromadzeniu się w nich resztek wody i tworzeniu zastojów, w których mnożą się drobnoustroje. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie urządzenia” - tłumaczy Mariusz Mleczko, kierownik działu produkcji Hydromasaży Excellent.

Światło – kojące doznania

Wpływ kolorów na zdrowie zauważono już przed wiekami. W niektórych kulturach (m.in. w Chinach, Indiach i Egipcie) kolory traktowane były jako boska siła, kosmiczna energia, która pomaga zachować harmonię z naturą. Zauważono, że niektóre z nich mogą uspokajać i koić, a inne pobudzać i ogrzewać. Po wielu latach potwierdził to Isaac Newton, utożsamiając barwy z energią – różną jej częstotliwość oko ludzkie odbiera jako inną barwę. Każdy kolor daje zatem inne rezultaty zdrowotne. Dzisiaj chromoterapia, czyli leczenie kolorami, ma wielu zwolenników – przekonują się do niej także lekarze, którzy zazwyczaj rzadko przyznają rację medycynie naturalnej.

Także producenci coraz częściej wzbogacają systemy hydromasaży w dodatkowe rozwiązanie, jakim jest chromoterapia. „Z technicznego punktu widzenia wygląda to następująco: na powierzchni wanny rozmieszczone zostają energooszczędne diody. Bardzo ważne, aby dawały mocne, intensywne światło, dlatego w systemach oświetlenia wanien najlepiej zastosować nowoczesne diody RGB POWER LED. Dzięki nim woda oraz ciało są oświetlone równomiernie. Światłoterapią można sterować ręcznie lub korzystać z jednego z zaprojektowanych programów. Oprócz wspaniałego efektu wizualnego, użytkownik cieszy się dobroczynnym wpływem światła na organizm. Z chromoterapii można korzystać także wtedy, gdy wanna nie jest napełniona wodą” - wyjaśnia Mariusz Mleczko.

Ozon – zdrowa i zregenerowana skóra

Kolejny niezwykły efekt kąpieli zapewnia ozonator – urządzenie nasycające wodę ozonem. Zdrowotne właściwości ozonu zauważono już wiele lat temu – gaz ten z powodzeniem wykorzystywany jest w różnego rodzaju terapiach w medycynie. Stosuje się go m.in. w celach: zwiększenia efektywności dostarczania tlenu do tkanek, pobudzania metabolizmu czerwonych krwinek, leczenia chorób układu krążenia oraz leczenia stanów zapalnych. Ozon korzystnie wpływa także na kondycję skóry – dotleniona i nawilżona skóra staje się jędrna i gładka. Woda nasycona ozonem pomaga zredukować cellulit i zmarszczki, dzięki niemu skóra także szybciej się regeneruje. Kontakt z ozonem pobudza także układ immunologiczny organizmu. Ozon ma właściwości bakteriobójcze i zastosowanie go w systemach z hydromasażem przyczynia się do zwiększenia higieny oraz bezpieczeństwa kąpieli.

Świat łazienek ciągle się zmienia. Co chwilę pojawiają się nowe możliwości techniczne, dzięki którym profesjonalne zabiegi możemy przeprowadzać w domowym zaciszu. Terapie, które kilka lat temu można było spotkać tylko w specjalistycznych gabinetach, dziś oferowane są przez jedno urządzenie, które każdy z nas może mieć we własnym domu.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone