Szukaj w serwisie

Kategorie:

Trendy i style | Projektowanie | Łazienka bez barier | Bezpieczna łazienka

Łazienka skrojona na miarę

kategoria: Projektowanie , Karolina Macierzyńska, Anna Berner Paluch
Łazienka skrojona na miarę
Łazienka skrojona na miarę

Łazienka to obecnie nie tylko miejsce, gdzie domownicy mogą się odświeżyć, ale jest to przede wszystkim strefa odpoczynku i relaksu. Dlatego projektując łązienkę należy pamiętać o kilku kwestiach: funkconalności, estetyce, a przede wszystkim o wygodzie.

Usytuowanie w domu

Najwygodniejszą lokalizacją dla łazienki jest bliskie sąsiedztwo sypialni. Według podstawowych zasad projektowania należy umiejscowić ją od strony północnej, ponieważ jest to miejsce mniej użytkowane i chłodniejsze od pozostałych pomieszczeń. Ze względów technicznych i ekonomicznych łazienka, WC i kuchnia powinny być zlokalizowane tak, aby można było wykorzystać wspólny pion instalacyjny.

Ilość i wielkość

Należy zastanowić się ile łazienek chcielibyśmy mieć w swoim domu. Pamiętajmy jednak, że w tej kwestii nie należy przesadzać. Obecnie standardem jest posiadanie kilku łazienek. Jednej na parterze, z której korzystać będą goście oraz dwóch lub trzech na piętrze w zależności od liczby domowników. Projektując łazienkę staramy się, aby każdy posiadał własną tuż przy sypialni. Łazienkę na parterze najlepiej umiejscowić pod schodami. Powinna mieć ok. 2 m², co wystarczy, aby umieścić w niej sedes i umywalkę. Natomiast główna łazienka na piętrze powinna być duża i przestronna (ok. 10 m²), po to by pomieścić sedes, bidet, kabinę natryskową, wannę i dwie umywalki.

Ściany, podłoga, sufit

Łazienka jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na wilgoć, dlatego należy przewidzieć odpowiednią izolację. Ze względu na dużą wilgotność powietrza i skraplanie się pary wodnej należy umieścić w pomieszczeniu kratki wentylacyjne. Trzeba też pomysleć o doborze okładzin ściennych i podłogowych. W dalszym ciągu najpopularniejszym materiałem do wykończenia łazienki są płytki ceramiczne. Podłoga powinna być antypoślizgowa. Dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci z łazienki jest usytuowanie w niej okna i częste wietrzenie pomieszczenia.

Wyposażenie

Kiedy łazienka jest już wykończona przychodzi czas na jej wyposażenie. Przy jego doborze często kierujemy się wyglądem, ale przede wszystkim warto pomyśleć o potrzebach domowników. W łazience ustawiamy natrysk, który służy głównie do mycia ciała. Jednak rynek oferuje nam również kabiny prysznicowe wyposażone w dysze do hydromasażu oraz sauny. Wybór natrysku zależy więc od upodobań i wieku lokatorów. W głównej łazience na piętrze umiejcawiamy rówież wannę. Wybór wanny jest bardzo indywidualną sprawą. Można postawić na klasykę, czyli wannę usytuowaną przy ścianie, romantyzm kiedy stoi ona pośrodku pomieszczenia oraz na funkcjonalność. Dla wygody i zaoszczędzenia czasu montujemy także dwie umywalki. Powinny one mieć duży blat oraz armaturę ścienną, która nie zabiera dużo miejsca i ułatwia utrzymanie czystości. W łazience konieczne jest ustawienie miski wc. Korzystniejszy jest zakup podwieszanego sedesu ze względów estetycznych jak i higienicznych. Zajmuje on mniejszą powierzchnię i ułatwia sprzątanie. Coraz częsciej projektując łazienkę uzwględniamy zakup bidetu. Pozwala on na łatwe i szybkie odświeżenie. Aby korzystać z przyjemności spędzania czasu w łazience należy pamiętać o odpowiednim ogrzewaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania podłogowego i grzejnika drabinkowego. Taki grzejnik jest bardzo funkcjonalny, pozwala zaoszczędzić przestrzeń, gdyż na jego szczeblach można suszyć ręczniki lub pranie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów tego typu ogrzewania. Dostepne są w wielu formach, wielkościach i kolorach.

  • Istotne przy projektowaniu łazienki

Kolor

Kolor ma ogromne znaczenie nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na nasze samopoczucie. Jego wybór stanowi zatem ogromny dylemat. Przybliżenie właściwości niektórych kolorów powinno pomóc przy doborze kolorystyki do wnętrza. Najważniejsze, aby używać kolorów jasnych, pastelowych. Wnętrze w takich barwach wyda się po prostu przestronniejsze. Jednak jeżeli jesteśmy odważni warto eksperymentować i bawić się kolorami.

Oświetlenie

Podstawą dobrej ekspozycji łazienki jest jej dobre oświetlenie. Aby pomieszczenie wydawało się jasne i przestronne oprócz głównego, centralnego światła należy zastosować w pomieszczeniu kilka mniejszych punktów świetlnych. Nie można również zapomnieć o lustrze. Najlepszym rozwiązaniem na jego oświetlenie jest umieszczenie światła tuż nad nim i po bokach.

Znamy już podstawowe zasady projektowania łazienki w domach jednorodzinnych, więc do dzieła. Jednak pamietajmy, że jej aranżowanie i remont powinny być przede wszystkim przyjemnością, a nie tylko przykrą koniecznością. Musimy być zadowoleni z efektu końcowego i robić wszystko w zgodzie ze swoją naturą.

Projektant/ekspert: Anna Berner Paluch
Redakcja: Karolina Macierzyńska

autor: Karolina Macierzyńska, Anna Berner Paluch

powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone