Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Woda i Kanalizacja | Elektryka | Wentylacja | Modernizacja

Tutaj jesteś: Instalacje / Wentylacja

Nawiewniki - wilgoci w domu mówimy nie

kategoria: Wentylacja
Nawiewniki - wilgoci w domu mówimy nie
Nawiewniki - wilgoci w domu mówimy nie

Są w mieszkaniu takie pomieszczenia, w których na co dzień gromadzi się para i wilgoć. To przede wszystkim kuchnia, łazienka i pralnia. Jak możemy poradzić sobie z parą, która osadza się na oknach, ścianach i sprzętach domowych? Rozwiązaniem tych problemów mogą być nawiewniki, które montuje się na oknach.

Widoczną oznaką niewłaściwej wentylacji w pomieszczeniu jest nadmierny wzrost wilgotności powietrza, pogorszenie się jego jakości, rozwój pleśni i grzyba na ścianach wewnątrz domu. W mieszkaniu robi się parno, szyby na oknach pokrywają kropelki wody, a powietrze staje się coraz gorszej jakości. Może to skutkować złym samopoczuciem domowników, a nawet stać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Jak temu zaradzić?

Za dobrą jakość powietrza i stały jego przepływ w naszym domu odpowiedzialna jest wentylacja. Polega ona na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez dostarczenie tego świeżego z zewnątrz i usunięcie przez kanały wentylacyjne zużytego powietrza wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami.

W przeszłości za regulację powietrza w naszych domach odpowiedzialne były nieszczelne okna, co niestety powodowało jednocześnie duże straty ciepła. Obecnie, ze względu na zastosowane technologie i materiały, stolarka otworowa jest wyjątkowo szczelna, co jednak powoduje konieczność dodatkowej wentylacji pomieszczenia.

Jeśli chcemy utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, warto zastosować specjalistyczne nawiewniki do okien, które dostępne są między innymi w ofercie OKNOPLAST-Kraków. Umożliwiają one dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu, stale utrzymywany jest prawidłowy poziom wilgotności powietrza, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Zdrowy klimat w domu wymaga od 35 do 50% wilgotności powietrza. Stosując nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, które może powodować zmniejszenie bezpieczeństwa np. dzieci w domu - tłumaczy Rafał Karaś, Menadżer ds. doradztwa technicznego z OKNOPLAST-Kraków - tymczasem dzięki nawiewnikom w pomieszczeniu nawet przy zamkniętych oknach ma miejsce ruch powietrza.

Przy zakupie nawiewników należy zwrócić uwagę na ich parametry. Powinny być one zgodne z Polską Normą: „Wentylacja w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania".

 • Podaje ona, że przepływ powietrza przez nawiewnik (przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa) powinien wynieść:
 • od 20 do 50 m³/h - dla wentylacji grawitacyjnej (proces wymiany powietrza, który wynika z różnicy ciśnienia powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia),
 • od 15 do 30 m³/h - dla wentylacji mechanicznej wywiewnej (dopływ powietrza jest wymuszony wentylatorami zainstalowanymi na wyciągu).
 • Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az 3:2000 do zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza w domu potrzebne jest:
 • 70 m³/h powietrza - w kuchni z oknem, w której znajduje się kuchenka gazowa lub węglowa,
 • 30 m³/h powietrza - w kuchni z oknem wyposażoną w kuchenkę elektryczną, w mieszkaniu, w którym przebywa do 3 osób,
 • 50 m³/h powietrza - w kuchni z oknem wyposażoną w kuchenkę elektryczną, w mieszkaniu, w którym przebywa powyżej 3 osób,
 • 50 m³/h powietrza - w kuchni bez okna wyposażoną w kuchenkę elektryczną,
 • 50 m³/h powietrza - w łazience (z WC lub bez),
 • 30 m³/h powietrza - oddzielny WC,
 • 15 m³/h powietrza - pomieszczenie pomocnicze bez okien (garderoba, schowek itp.).


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone