Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Woda i Kanalizacja | Elektryka | Wentylacja | Modernizacja

Tutaj jesteś: Instalacje / Elektryka

Nowoczesne oświetlenie łazienki

kategoria: Elektryka
Nowoczesne oświetlenie łazienki
Nowoczesne oświetlenie łazienki

Na nowoczesne urządzenie łazienki składa się nie tylko wyposażenie wnętrza, ale także rodzaj zamontowanego w niej oświetlenia. Powinno ono łączyć w sobie funkcjonalność i estetyczny wygląd i służyć tak dekoracji pomieszczenia, jak i wygodzie korzystania z niego.

Łazienka jest pomieszczeniem, które wymaga zastosowania kilku źródeł światła. Szczególnie mocno zaznacza się to w przypadku łazienek urządzonych nowocześnie, gdzie oprócz światła ogólnego oraz strefowego, występuje też takie, o funkcji typowo dekoracyjnej.

Ogólne zasady

W urządzaniu wnętrza łazienki, niezależnie od tego, czy mówimy tu o pomieszczeniu urządzonym nowocześnie, czy też klasycznie, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, które zastosowanie znajdują zawsze, niezależnie od sposobu aranżacji, czy stylu, w jakim urządzamy wnętrze pomieszczenia.

  1. W pomieszczeniu powinny znaleźć się przynajmniej dwa źródła światła: ogólne oraz strefowe w okolicach lustra, które mężczyznom ułatwi wygodne golenie się, a kobietom wykonanie perfekcyjnego makijażu.
  2. Światło nad lustrem powinno być na tyle jasne, by ułatwić wykonywanie precyzyjnych czynności.
  3. W łazience, jako oświetlenie funkcjonalne, najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej, które nie tylko sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać czysto i sterylnie, ale także oddawać będzie rzeczywiste, nieprzekłamane kolory znajdujących się wewnątrz przedmiotów i ludzi, co jest szczególnie ważne w trakcie wykonywania makijażu.

Nowoczesne oświetlenie w łazience

  • Nowoczesne łazienki zazwyczaj mają więcej niż tylko dwa źródła światła. Najczęściej wyróżnić można kilka punktów rozmieszczonych w różnych miejscach łazienki, np.:
  • oświetlenie ogólne, zamontowane na suficie (najczęściej jest to efektowna plafoniera),
  • oświetlenie strefowe, znajdujące się w okolicy lustra (kinkiety lub oświetlenie LED, które ułatwia golenie i wykonywanie makijażu),
  • oświetlenie strefowe w okolicy wanny, którego zadaniem jest stworzenie namiastki domowego SPA, dzięki któremu domownicy będą mogli zrelaksować się w trakcie zażywania kąpieli.

Oprócz tych trzech źródeł światła niekiedy spotyka się jeszcze dodatkowe, w tym oświetlenie typowo dekoracyjne, w którym dopuszcza się użycie źródła światła o barwie białej zimnej.

Prywatna strefa relaksu

Źródła światła zamontowane w okolicy prysznica i wanny mają za zadanie stworzenie specjalnej atmosfery, która sprzyjać będzie wypoczynkowi. Urządzając łazienkę można pokusić się o wykonanie oświetlenia w obudowie wanny. Takie rozwiązanie, nie dość, że sprzyjać będzie odprężeniu, to jeszcze wygląda niezwykle efektownie i stanowi wyjątkową dekorację wnętrza. Planując takie rozwiązanie warto pamiętać, że w odległości do 60 cm od źródła wody należy stosować lampy zasilane prądem o niskim napięciu, a także wodoszczelne i o wysokiej klasie ochronności. Świetnie sprawdzą się tu zatem lampy LED.

Oświetlenie wokół lustra

Oświetlenie zamontowane wokół lustra lub nad nim, powinno umożliwiać równomierne oświetlenie sylwetki i twarzy przeglądającej się w nim osoby. Pożądany efekt zapewnią kinkiety zamontowane po bokach lustra albo ciąg lamp zamontowanych nad lub wokół lustra. Również w tym przypadku można pokusić się o zastosowanie lamp LED, charakteryzujących się tym, że emitują jasne i mocne światło o barwie zbliżonej do wartości 3200 K. Zastosowana temperatura barwowa jest przyjazna dla ludzkiego wzroku, więc nie będzie powodować jego zmęczenia.

Łazienka - wnętrze wyjątkowe

W dzisiejszych czasach łazienka stała się miejscem niemal luksusowym. W związku z tym, coraz większą uwagę przykłada się zarówno do jej funkcjonalności, jak i dekoracyjnego wystroju. Dzięki zastosowaniu diod LED można tworzyć niezwykłe aranżacje pomieszczenia. Oświetlenie montować można w wielu, nawet trudno dostępnych miejscach. Zastosowanie znajdą między innymi w krawędziach mebli, ram, czy fugach między płytkami.

 


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

autor: anek
dn. 06.07.2017 godz. 12:58:07
kilka prostych zasad, których warto się trzymać
Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone