Szukaj w serwisie

Kategorie:

Kredyty i pożyczki | Wybór urządzeń | Remont łazienki | Montaż

Rynek kredytowy - reaktywacja

kategoria: Kredyty i pożyczki

Objęcie programem "Rodzina na swoim" osób samotnych oraz obniżenie wysokości obowiązkowych rezerw bankowych to działania, które mają służyć zintensyfikowaniu słabnącej akcji kredytowej.

Projekty poselskich ustaw i nowe postanowienia Rady Polityki Pieniężnej mają przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku kredytów hipotecznych.

Do preferencyjnego kredytu hipotecznego z państwową dopłatą obecnie mają dostęp tylko, nie posiadające własnego mieszkania ani domu, małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Na pomoc rządu w spłacie odsetek nie mogą liczyć dziś osoby samotne. Czytany niedawno w sejmowej Komisji Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu rodzin przewiduje zmiany w tym zakresie. Według propozycji posłów Lewicy, o kredyt mogłyby się ubiegać osoby samotne i bezdzietne. Tą najatrakcyjniejszą obecnie na rynku pożyczkę mogłyby zaciągać także osoby pozostające w nieformalnych związkach i tzw. single, którzy stanowią w naszym kraju aż 5-milionową grupę.

Dotąd kredyt w ramach programu "Rodzina na swoim" można było uzyskać w PKO BP, Banku Pekao SA, Banku Pocztowym, SKOK, Banku BPS i kilku mniejszych instytucjach. Niedawno dołączyły do nich kolejne: Alior Bank, Getin Bank, DomBank Hipoteczny oraz Pekao Bank Hipoteczny. Dostępności kredytu sprzyja też zwiększenie w kwietniu br. limitu cenowego dla mieszkań objętych programem oraz spadek cen nieruchomości sięgający w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu procent. - Analitycy rynku szacują, że w skali całego kraju nawet połowa lokali może spełniać kryterium cenowe wymagane dla kredytu z rządową dopłatą. Ze względu na jego popularność, podobnie jak większość inwestorów, wyselekcjonowaliśmy część mieszkań na osiedlu Wola Prestige na warszawskiej Woli i objęliśmy je specjalną promocją, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia go - przyznaje Marzena Nawrocka, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Home Invest.

Zdaniem ekspertów, do ożywienia na rynku kredytowym przyczyniłoby się obniżenie przez NBP poziomu obowiązkowej rezerwy banków, stopy depozytowej i wyemitowanie obligacji długoterminowych. Dlatego Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu od 30 czerwca stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5 do 3 proc. Procentu zebranych depozytów jaki banki muszą utrzymywać na rachunku w NBP. W rezultacie tego posunięcia do banków trafi dodatkowo ponad 3,5 mld zł. Wcześniej przez kilka tygodni NBP prowadził z bankami intensywne konsultacje w ramach przygotowywania "Paktu na rzecz rozwoju akcji kredytowej". Obniżenie rezerwy obowiązkowej było jednym z głównych postulatów banków, w zamian za co oczekiwane jest od nich właśnie pobudzenie akcji kredytowej.


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone