Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ogrzewanie | Woda i Kanalizacja | Elektryka | Wentylacja | Modernizacja

Tutaj jesteś: Instalacje / Ogrzewanie

Wybieramy kocioł

kategoria: Ogrzewanie
Wybieramy kocioł
Wybieramy kocioł [fot. Fondital Group]

Rozważając kupno kotła, często kierujemy się jego ceną lub po prostu wybór urządzenia zlecamy instalatorowi. Przekazanie sprawy w ręce eksperta jest słuszną decyzją, jednak warto najpierw samemu poznać jakie rodzaje kotłów oferują nam producenci.

Ciepła woda użytkowa

Jednym z kryteriów podziału kotłów jest rozróżnienie na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kotły dwufunkcyjne ogrzewają wodę na potrzeby ocieplania pomieszczeń oraz służą do produkcji ciepłej wody użytkowej. Kotły jednofunkcyjne przeznaczone do podgrzewania wody dla celów grzewczych możemy również rozbudować o drugi układ, czyli funkcję produkcji ciepłej wody użytkowej, poprzez zastosowanie zasobnika wody.

Który układ i w jakich warunkach najlepiej się sprawdzi

Kotły dwufunkcyjny montuje się najczęściej w pomieszczeniach, gdzie znajduje się mało miejsca na dodatkowe urządzenia np. w łazience, czy kuchni. Przy tym układzie odległości punktów poboru wody od kotła nie powinny przekraczać 5 m. Ciepła woda będzie dostępna w tym samym czasie z jednego punktu (np. w kuchni, łazience). Rozwiązanie to, stosowane jest najczęściej w budynkach wielorodzinnych (kocioł Panarea Compact, z gamy dwufunkcyjnych kotłów Fondital). W sytuacjach, kiedy potrzebujemy uzyskać wyższy poziom ciepłej wody użytkowej należy zastosować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Może to być układ kotła ściennego z zasobnikiem wiszącym obok lub stojącym pod nim. Stosowane są również rozwiązania kotłów stojących z zasobnikiem wbudowanym lub stojącym obok. Zaletą takiego układu jest wysoki komfort ciepłej wody użytkowej i możliwość zastosowania jej cyrkulacji. Decyduje tu ilość miejsca jaką mamy do dyspozycji. Rozwiązanie takie najczęściej stosuje się w domach jednorodzinnych. Innym układem, który jest stosowany w przypadku małej ilości miejsca, to kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem warstwowym. Jest to moduł, który łączy w sobie zalety kotła z systemem przepływowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej z zaletami kotła z zasobnikiem.

Otwarta i zamknięta komora spalania

Niezależnie od tego, czy wybrany zostanie kocioł jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny, wiszący czy stojący, z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej lub bez, pozostaje jeszcze podjęcie decyzji z jakim systemem spalania ma być kocioł. Mamy tu do dyspozycji dwa systemy - kotły z otwarta komorą spalania i naturalnym ciągiem spalin oraz kotły z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym wyrzutem spalin. Pojęcia „otwarta" i „zamknięta" komora spalania określa skąd kocioł pobiera powietrze do spalania. Takie modele istnieją zarówno dla kotłów wiszących jak i stojących. Wybór kotła z zamkniętą lub otwartą komorą spalania jest uzależniony od warunków technicznych w miejscu jego zamontowania. Przy braku odpowiedniego przewodu spalinowego dla ciągu naturalnego należy zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania. Często mając odpowiedni przewód spalinowy dla kotła z otwartą komorą spalania nie możemy go zastosować, ponieważ miejsce, w którym ma być zamontowany nie spełnia obowiązujących przepisów, np. kubatura pomieszczenia ma niej niż 8 m³.

Moc kotła

Kolejnym istotnym elementem przy wyborze kotła jest jego moc. Większość kotłów oferowanych na rynku to urządzenia o mocy 18 kW, a najbardziej popularne wielkości to ok. 24 kW. Następnie wielkości mocy zwiększają się o ok. 4 kW. Należy wziąć pod uwagę, że do ogrzania np. 100 m² nie jest potrzebny kocioł 18 czy 24 kW, lecz np. 7 do 10 kW w zależności od parametrów cieplnych budynku. W takich przypadkach najlepiej sprowadzą się kotły wiszące z modulacją mocy zaczynającą się w zależności od modelu kotła już często od 7 kW (Tahiti Condensing Linetech KC 24 - Fondital, kocioł dwufunkcyjny o mocy od 6,6 do 23,1 kW). W przypadku kotłów dwufunkcyjnych wybierając kocioł z właściwą mocą należy kierować się komfortem jaki uzyska się przy produkcji ciepłej wody użytkowej.

Kondensacyjne i tradycyjne

Kotły kondensacyjne ze względu na wysoką wydajność i komfort użytkowania pozwalają na zaoszczędzeniu zużycia gazu. Innym kryterium, kiedy powinniśmy zastosować kocioł kondensacyjny to instalacja grzewcza z grzejnikami do pracy na niskich parametrach np. przy ?t 30 K lub ogrzewanie podłogowe. W takich instalacjach najlepiej sprawdzi się kocioł kondensacyjny - Tahiti Condensing Linetech (Fondital).

Czas eksploatacji

Przy długim użytkowaniu kotła - powyżej 10 lat, często warto pomyśleć o jego wymianie na nowy. Koszty eksploatacji takich modeli są nieopłacalne w przypadku jego awarii (części na wymianę są droższe niż do modeli będących w sprzedaży), mniejsza wydajność ze względu na zanieczyszczenie wymienników od strony spalin i wody grzewczej oraz użytkowej. Przy modernizacji starej instalacji związanej z wymianą grzejników i rur, zaleca się również wymianę kotła, w przypadku długiego okresu eksploatacji.

 

 • Panarea Compact
 • paliwo: gaz ziemny i płynny LPG
 • typ: kocioł wiszący gazowy dwufunkcyjny z otwartą lub zamkniętą komorą spalania
 • moc (kW): 11,9 - 23,8
 • wymiary (szer./wys./gł.): 400 x 700 x 250 mm
 • cena (brutto): 2 800 - 2 960 zł
 • producent: Fondital S.p.A.
 • Tahiti Condensing Linetech
 • paliwo: gaz ziemny i płynny propan
 • typ: kocioł wiszący kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania
 • moc (kW): 6,6 - 30,5
 • wymiary (szer./wys./gł.): 450/750/325 mm
 • cena (brutto): 6500 - 7250 zł
 • producent: Fondital S.p.A.

Materiał powstał przy współpracy z Jerzym Lucem - kierownikiem serwisu Fondital i Nova Florida


powrót

 

Dodaj komentarz:

Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

WYKONANIE SKRYPTU: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.oLazienkach.pl Wszelkie prawa zastrzeżone